KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7473231
*
nr 747 3231
Gouache
Carl Brandt, Skärgårdsmotiv, ramens innermått: 68x51
Följerätt
Utrop:
1.000 kr
Såld:
750 kr
Sista tid för bud online:
måndag 19 mars 2012
kl 18:38:52
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
19/3 17:51:24
1
400 kr
19/3 17:53:57
2
400 kr
19/3 18:09:50
3
600 kr
19/3 18:15:59
1
500 kr
19/3 18:16:37
1
600 kr
19/3 18:17:03
1
700 kr
19/3 18:20:54
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller carl brandt gouache skärgård skärgården skärgårdsmotiv täckfärg vatten vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
17 juni kl 19:47
-
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
17 juni kl 18:14
*
Gouache
nr 747 3231
Gouache
Carl Brandt, Skärgårdsmotiv, ramens innermått: 68x51
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 1.000 kr |
Såld: | 750 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 19 mars 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
19/3 17:51:24 | 1 | 400 kr |
19/3 17:53:57 | 2 | 400 kr |
19/3 18:09:50 | 3 | 600 kr |
19/3 18:15:59 | 1 | 500 kr |
19/3 18:16:37 | 1 | 600 kr |
19/3 18:17:03 | 1 | 700 kr |
19/3 18:20:54 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller carl brandt gouache skärgård skärgården skärgårdsmotiv täckfärg vatten vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
17 juni kl 19:47 -
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
17 juni kl 20:18 -
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
17 juni kl 18:14